Co působà nemoci žen?Základem "ženských nemocÃ" je role obÄ›ti, ve které se mnoho žen nalézá nebo se v nà vidÃ. Mnoho žen má Äasto pocit - vÃce než muži - že život se jim prostÄ› pouze "dÄ›je", že je potkává nÄ›co zvenÄÃ, Äemu se potom bez Å™eÄà a bezbrannÄ› poddávajÃ. Pokud se na základÄ› vlastnà vnitÅ™nà nejistoty vážeme na vnÄ›jÅ¡Ã vÄ›ci a dostáváme se tak do urÄité závislosti, vytvářÃme si tÃm zároveň základ pro budoucà možné onemocnÄ›nÃ. Hledáme nÄ›jaký vztah, protože se obáváme samoty; a na tento vztah se poté vážeme, i když nejsme Å¡Å¥astnÄ›jÅ¡Ã a zdravÄ›jÅ¡Ã, ale dokonce když se nám dařà i hůře. Z mnohých terapià vÃme, že právÄ› ženy, které jsou nejisté, se rády vážà na terapeutická sezenà (nebo na terapeuty), a tak snadno zůstávajà ve své nesamostatnosti. Ženy od pÅ™Ãrody bytosti otevÅ™ené a senzibilnÃ. VÄ›tÅ¡inou jsme se neuÄily s touto otevÅ™enostà zacházet, chránit se pÅ™ed nÃ. Jsme potom jako "houba", která nedobrovolnÄ› nasává vÅ¡echno zlo tohoto svÄ›ta. To jsou opÄ›t "výborné" pÅ™edpoklady pro rozvoj dalÅ¡Ãch nemocÃ.
Problematika menopauzyMenopauza se obvykle dostavÃ, když žena dosáhne vÄ›ku okolo padesátky. Tehdy nastávajà hormonálnà zmÄ›ny, které mohou být spojené s různými pÅ™Ãznaky. Pamatujte si vÅ¡ak, že menopauza nenà nemoc, je to pÅ™irozený jev v životÄ› ženy. PÅ™echod (klimakterium) je vlastnÄ› obdobÃm pozvolného vyhasÃnánà cyklické hormonálnà aktivity vajeÄnÃků. Základ vÄ›tÅ¡iny problémů pak tkvà v tom, že ženské tÄ›lo je "nastaveno" na pravidelnÄ› se opakujÃcÃ, cyklický pÅ™Ãsun pohlavnÃch hormonů - estrogenů, gestagenů, ale v malé mÃÅ™e i "mužského" pohlavnÃho hormonu testosteronu. KolÃsajÃcà hladiny hormonů vedou k pocitům horka, návalům, slabostem. Mnohdy se objevuje kolÃsánà krevnÃho tlaku, provázené bolestmi hlavy, nebo pocity malátnosti. ÄŒasto se najednou objevujà obtÞe s kvalitou pokožky, projevujÃcà se různými vyrážkami, ochabovánÃm kůže (zÄásti i dÃky nedostatku tekutin), rychlejÅ¡Ã tvorbou vrásek. U nÄ›kterých žen se s pÅ™echodem zaÄne zcela náhle mÄ›nit kvalita kostà - docházà k úbytku kostnà hmoty, která vede zpoÄátku k osteopenii, poté i k osteoporóze. S pokraÄujÃcÃm odvápňovánÃm kostà pak může docházet ke zmÄ›nám tvaru páteÅ™e, takzvaným degenerativnÃm poruchám. Náhlý pokles hladiny hormonů u mnohých žen vede ke zmÄ›nám v ukládánà tuku. Ten se zaÄÃná hromadit i mimo typická ženská mÃsta (zadek, boky, prsa). A tak mezi ženami v pÅ™echodovém vÄ›ku drasticky pÅ™ibývá obezity. Ta samozÅ™ejmÄ› dále výraznÄ› zatěžuje páteÅ™, postiženou osteoporózou. Mimo to se výraznÄ› zvyÅ¡uje hladina tuků v tÄ›le (cholesterol, triglyceridy) - to se pak podÃlà na vzniku dalÅ¡Ãch rizik. Hormonálnà suplementaci má ale svá úskalÃ:
- ne vždy je nasazená dávka hormonů dostaÄujÃcÃ;
- ne vÅ¡echny typy synteticky vyrábÄ›ných hormonů jsou bez výraznÄ›jÅ¡Ãch vedlejÅ¡Ãch úÄinků;
- nÄ›které ženy tuto hormonálnà suplementaci nemohou brát - jde zejména o ženy se stavem po opakovanÄ› prodÄ›-lané hluboké žilnà trombóze Äi po plicnà embolii, dále o ženy s již rozvinutou ischemickou chorobou srdeÄnà a o ženy kontrolované pro obtÞe s prsy.

|